Na czym polega logistyka kontraktowa?

Na czym polega logistyka kontraktowa?

Prowadzenie magazynu, a także realizacja działań z użyciem znajdujących się w nim produktów, generuje spore koszty. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele firm szuka sposobów na ich obniżenie. Pomóc mogą usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne, gwarantujące tak zwany outsourcing magazynowy. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest logistyka kontraktowa. Przeniesienie obowiązku zarządzania magazynem

Prowadzenie magazynu, a także realizacja działań z użyciem znajdujących się w nim produktów, generuje spore koszty. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele firm szuka sposobów na ich obniżenie. Pomóc mogą usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne, gwarantujące tak zwany outsourcing magazynowy. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest logistyka kontraktowa.

Przeniesienie obowiązku zarządzania magazynem na inną firmę może co prawda wiązać się z pewnym ryzykiem, jednak korzyści wynikające z tego rozwiązania są naprawdę znaczące. Sztuka polega tylko (albo aż) na tym, aby wybrać właściwego partnera. Podmiot, który daje gwarancję realizacji usług najwyższej jakości.

Co to jest logistyka kontraktowa?

 

Zanim jednak do tego dojdzie, należy zebrać niezbędne informacje na temat omawianej dziedziny. Zgodnie z ogólną definicją, logistyka kontraktowa to szereg działań związanych z prowadzeniem przestrzeni magazynowej. Co ważne, zlecane są one zewnętrznej firmie, która bierze na siebie pełną odpowiedzialność za realizację niezbędnych procedur oraz czynności w magazynie. Spośród nich wymienić trzeba między innymi:

  • wyładunek towarów i ich składowanie,
  • kompletację zamówień,
  • zabezpieczanie przesyłek,
  • sortowanie towarów i magazynowanie,
  • co-packing,
  • inwentaryzację,
  • usługi dodatkowe.

Interesująco prezentuje się zwłaszcza ta ostatnia pozycja. Dlaczego? Ponieważ mieści bardzo dużo działań, które firma decydująca się na logistykę kontraktową może dopasować do własnych potrzeb i specyfiki rynku. Sporą popularnością cieszy się na przykład konfekcjonowanie, foliowanie, przepakowywanie towaru, a nawet obsługa korespondencji.

Warto w tym miejscu podkreślić, że realizacja logistyki kontraktowej opiera się przede wszystkim na porozumieniu między zlecającym (najczęściej producentem) a podmiotem zajmującym się tego typu działaniami. Dotyczy ono na przykład podziału funkcji i współpracy w ramach konkretnych czynności, związanych chociażby z transportem towarów.

Najważniejsze zalety logistyki kontraktowej

 

Zakres omawianego modelu może być bardzo szeroki. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby postawić na kompleksowy outsourcing magazynowy, który polegać będzie na zlecaniu pełnej obsługi – od odbioru, do wysyłki konkretnych produktów.

I to właśnie ta elastyczność wydaje się najważniejszą korzyścią, na jaką mogą liczyć przedsiębiorstwa. Bez względu na to, w jakiej branży dokładnie działają. Co istotne, logistyką kontraktową zajmują się wyspecjalizowane podmioty, które dysponują nie tylko niezbędnym know-how, ale też całym zapleczem – magazynami, pojazdami, pracownikami etc.

Wszystko to przekłada się na znacznie większą sprawność prowadzonych działań, jak również na ogromną wręcz oszczędność finansową. Firma decydująca się na logistykę kontraktową nie musi bowiem posiadać własnego magazynu, ani personelu, który będzie w stanie zająć się prowadzonymi czynnościami. Współpraca z takim podmiotem może także pozytywnie wpłynąć na zadowolenie odbiorców końcowych, czyli klientów, którym zależy w pierwszej kolejności na otrzymaniu zamówionych towarów na czas. Bez opóźnień i komplikacji.

Kto może zdecydować się na logistykę kontraktową?

 

Podmioty oferujące outsourcing współpracują nie tylko z producentami i dostawcami, ale też sklepami internetowymi. Dla wielu z nich logistyka kontraktowa to jedyny sposób na sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw. Mowa tu w szczególności o sklepach, które nie dysponują zasobami wystarczającymi na pokrycie aktualnego zapotrzebowania.

Współpraca ze specjalistami jest więc dla nich okazją do tego, aby funkcjonować na rynku i myśleć o ciągłym rozwoju, związanym z poszerzaniem bazy klientów oraz towarów. Nie muszą bowiem martwić się magazynowaniem, kompletowaniem zamówień, ani wysyłką zamówionych towarów. Wszystkim tym zajmują się bowiem profesjonaliści realizujący działania z zakresu outsourcingu magazynowego.

źródło: Toplogistic.pl

Zobacz również