Wilgoć w domu – skąd się bierze?

Wilgoć w domu – skąd się bierze?

Osoby, które zastanawiają się dlaczego w ich mieszkaniu utrzymuje się wysoki poziom wilgoci, powinny poszukać przyczyny tego zjawiska, dokonując przeglądów wszystkich instalacji, do których dopływa woda. Jeśli w mieszkaniu lub domu doszło do wycieku wody, wówczas wilgoć będzie unosić się w cyrkulującym powietrzu przez bardzo długi czas. Ponadto jej pozbycie się może być trudne, szczególnie

Osoby, które zastanawiają się dlaczego w ich mieszkaniu utrzymuje się wysoki poziom wilgoci, powinny poszukać przyczyny tego zjawiska, dokonując przeglądów wszystkich instalacji, do których dopływa woda. Jeśli w mieszkaniu lub domu doszło do wycieku wody, wówczas wilgoć będzie unosić się w cyrkulującym powietrzu przez bardzo długi czas. Ponadto jej pozbycie się może być trudne, szczególnie gdy problem ten jest bagatelizowany przez właścicieli lokali.

Źródła wilgoci w mieszkaniu

Na wielu stronach internetowych znaleźć można porady na temat tego, jak szybko usunąć wilgoć w mieszkaniu. Jednakże warto zacząć od wymienienia źródeł wilgoci w lokalach mieszkalnych. Może ona dostać się do pomieszczenia wraz z powietrzem występującym na zewnątrz. Ponadto kąpiele, pranie czy też gotowanie również generują parę wodną. Organizmy żywe, czyli zwierzęta i ludzie przebywający w danym mieszkaniu także emitują wilgoć będącą produktem metabolizmu. Nie da się całkowicie wyeliminować wilgoci w mieszkaniu, ale warto utrzymywać ją na optymalnym poziomie, który nie przekracza 30%. Zawartość pary wodnej w powietrzu może się zmieniać. Jednakże jest ona uzależniona od ciśnienia atmosferycznego i temperatury. Ze względów zdrowotnych i dla utrzymania komfortu cieplnego, wilgotność względna powietrza w temperaturze, która wynosi do 22 stopni Celsjusza powinna wynosić maksymalnie do 30%. Jeśli przekracza ona 50% należy zadbać o to, aby pozbyć się zawilgoconego powietrza z mieszkania.

Wilgoć jako pozostałość po zalanym mieszkaniu

Zdarza się, że właściciel mieszkania tuż po jego zalaniu bagatelizuje skutki tego problemu i nie wdraża odpowiednich metod zmierzających do pozbycia się wilgoci z lokalu. W związku z powyższym w pomieszczeniach zaczyna panować specyficzny mikroklimat, gdzie silnie zawilgocone powietrze dociera do wszystkich zakamarków. Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się wykwity pleśniowe na ścianach, a także na suficie. Mogą one obejmować swoim zakresem nawet bardzo duże powierzchnie. Walka z pleśnią na ścianach nie zawsze jest skuteczna, ponieważ wymagane jest prawidłowe rozpoznanie tego problemu, a także wdrożenie odpowiednio dobranych, efektywnie działających środków i metod. Zamiast walczyć z pleśnią w mieszkaniu, lepiej zapobiegać temu zjawisku przy pomocy starannie dobranych metod. Najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który oferuje profesjonalne osuszanie mieszkań po zalaniu. Dysponuje on ozonatorem, a także oferuje sprawdzone metody odgrzybiania. Pozwala to na oczyszczenie cyrkulującego powietrza z zarodników pleśni i grzybów. Ponadto profesjonalne osuszanie kondensacyjne lub absorpcyjne daje gwarancję tego, że poziom wilgotności w mieszkaniu wróci do określonej normy.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Zbyt duża wilgoć w mieszkaniu jest trudna do usunięcia, jeśli problem ten utrzymuje się przez wiele lat. Wówczas oprócz wykwitów pleśniowych na ścianach dochodzi także do pojawienia się bardzo nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Przypomina on odór, który unosi się w starych, zaniedbanych piwnicach, a także miejscach, gdzie pojawiły się wycieki wody. Wilgoć w mieszkaniu wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Dobrej jakości osuszacze kondensacyjne i absorpcyjne mogą wystarczyć do tego, aby pozbyć się wilgotnego powietrza. Ponadto, jeśli woda dotarła do posadzek, kluczową kwestią jest wdrożenie skutecznych metod. Do nich należy osuszanie podposadzkowe. Przy pomocy tej techniki można wypompować wodę, która przeszła przez podłogę, jastrych, styropian, a także inne materiały wykończeniowe. Bardzo ważną kwestią jest zapobieganie pojawieniu się wilgoci w mieszkaniu. Warto monitorować stan instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także rur, które doprowadzają wodę do różnych urządzeń i systemów. W przypadku nieszczelnego bojlera,  przeciekającej wanny czy odpływu w prysznicu, należy skontaktować się ze specjalistą, który usunie tego typu awarię.


Problem wilgoci w mieszkaniach występuje nie tylko w starym budownictwie czy też przedwojennych kamienicach. Dotyczy także nowoczesnych apartamentów i budynków, które powstały po 2020 roku. Jeśli pojawiają się w nich awarie systemów wodno-kanalizacyjnych, należy wyeliminować ten problem. W przypadku zalania trzeba wdrożyć metody osuszania mieszkań przy użyciu najlepszego sprzętu.

Zobacz również