UTB to skrót od nazwy Urządzenia Transportu Bliskiego, które należą do podstawowych rodzajów maszyn obecnie wykorzystywanych podczas budowy. Wśród nich możemy wymienić żurawie samojezdne, których pomoc jest nieoceniona podczas wznoszenia nowych budynków. Co więc należy zrobić, by uniknąć awarii żurawia? Jak rozpoznać usterkę? Żurawie samojezdne – charakterystyka Producenci urządzeń do transportu bliskiego dokładają wszelkich starań, abyśmy mogli osiągnąć
UTB to skrót od nazwy Urządzenia Transportu Bliskiego, które należą do podstawowych rodzajów maszyn obecnie wykorzystywanych podczas budowy. Wśród nich możemy wymienić żurawie samojezdne, których pomoc jest nieoceniona podczas wznoszenia nowych budynków. Co więc należy zrobić, by uniknąć awarii żurawia? Jak rozpoznać usterkę?
Żurawie samojezdne – charakterystyka
Producenci urządzeń do transportu bliskiego dokładają wszelkich starań, abyśmy mogli osiągnąć maksymalną wydajność podczas korzystania z urządzeń. Jednocześnie zależy im na minimalizowaniu zagrożeń. Obecnie więc żurawie samojezdne są znacznie bezpieczniejsze niż lata temu. Dotyczy to między innymi podstawowych wymagań w zakresie dbania o bezpieczeństwo i higienę pracy. Ta kwestia dotyczy sposobu korzystania z maszyn przez pracowników budowlanych. To właśnie oni w pierwszej kolejności mogą zauważyć usterkę żurawia samojezdnego. Jak ją rozpoznać?
Usterki w żurawiach samojezdnych
Awarie powstające w urządzeniach transportu bliskiego mogą stanowić przyczynę niebezpiecznych sytuacji – w znacznym stopniu wpływają więc na bezpieczeństwo osób znajdujących się na budowie i w jej pobliżu. Przede wszystkim, musimy pamiętać, aby wszystkie urządzenia tego typu poddawać regularnym kontrolom. Wówczas możliwe jest wykrycie nieprawidłowości możliwie szybko i podjęcie kroków w celu szybkiego usunięcia usterki.
Usterki w żurawiach samojezdnych – jak je rozpoznać?
Do najczęstszych usterek w żurawiach samojezdnych należą uszkodzone opony. Prawdą jest, że fabrycznie montuje się w nich ogumienie wysokiej jakości, ale ze względu stałe i długotrwałe obciążenie, szybko się zużywają. Na ich żywotność ma wpływ przede wszystkim nawierzchnia, po której się poruszają, ale też ciężar zarówno konstrukcji, jak i podnoszonych ładunków.
Kolejnym problem mogą stanowić elementy ruchome, które również często ulegają awarii. Należą do nich ramiona, podnośniki i mniejsze komponenty. Im lepiej funkcjonują, tym sprawność żurawia jest wyższa.
Pamiętajmy, aby nie ignorować nawet najmniejszych symptomów usterki. Każdorazowo należy sprawdzać żurawie i sygnalizować nieprawidłowości, ponieważ usterka może stanowić poważne zagrożenie. Regularnie pojawiają się też niewielkie usterki podzespołów. Mogą być one niezauważalne na pierwszy rzut oka, ale potrafią wstrzymać pracę urządzenia nawet na kilka dni.
Naprawa żurawi i konserwacja
Serwis żurawi samojezdnych powinien być przeprowadzany wyłącznie przez specjalistów. Firma powinna posiadać odpowiednie uprawnienia oraz doświadczenie. Wówczas będzie mogła skutecznie serwisować pojazd. Zwróćmy też uwagę, czy dany serwis zatrudnia spawacza UDT – może zdarzyć się, że konieczne będzie zespawanie poszczególnych elementów żurawia. Jest to niezbędne, by naprawę przeprowadzić kompleksowo bez konieczności korzystania z usług kilku serwisów.