Coraz więcej firm i warsztatów decyduje się na mobilne sprężarki, służące do wytwarzania sprężonego powietrza. Obsługa klienta lub też wykonywanie poszczególnych zleceń wymaga nierzadko przemieszczania parku maszynowego. Do tego celu warto wykorzystać sprężarki przewoźne. Mobilne sprężarki vs kompresory stacjonarne Od wielu lat zakłady i warsztaty zajmujące się świadczeniem usług przy pomocy sprężonego powietrza użytkują sprężarki
Coraz więcej firm i warsztatów decyduje się na mobilne sprężarki, służące do wytwarzania sprężonego powietrza. Obsługa klienta lub też wykonywanie poszczególnych zleceń wymaga nierzadko przemieszczania parku maszynowego. Do tego celu warto wykorzystać sprężarki przewoźne.
Mobilne sprężarki vs kompresory stacjonarne
Od wielu lat zakłady i warsztaty zajmujące się świadczeniem usług przy pomocy sprężonego powietrza użytkują sprężarki mobilne. Sprzęt ten, w przeciwieństwie do parku maszynowego w wersji stacjonarnej, posiada wiele niekwestionowanych zalet. Sprężarki stacjonarne, usytuowane w wybranym miejscu, na terenie warsztatu lub też działające w specjalnie przygotowanej sprężarkowni, nie mogą być przemieszczane w inne miejsca. Może nastręczać to pewnych trudności, gdy wymagane jest używanie kompresora przemysłowego w określonym punkcie, znajdującym się w warsztacie.
Rozwiązaniem tych problemów mogą być sprężarki przewoźne. Urządzenia te można wykorzystać do pompowania opon, malowania natryskowego, piaskowania, podnoszenia ciśnienia w turbinach, doładowania silnika spalinowego, przetłaczania gazu ziemnego, a także transportu materiałów sypkich. Sprężarki mobilne są dostępne w kilku wersjach do wyboru. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na urządzenia kompaktowe, średnie i te dużych rozmiarów. Wszystko zależy od mocy, jaka wymagana jest do wykonywania konkretnych zleceń czy też obsługi klientów.
Jakie zalety mają sprężarki przewoźne?
Sprężarki przewoźne wyposażone w dwa koła, dzięki czemu można je bez trudu transportować wszędzie tam, gdzie potrzebne jest sprężenie gazu. To mobilne kompresory przemysłowe, które wykorzystuje się na placach budowy, a także w trakcie układania dróg czy też w miejscach, gdzie dostęp do źródeł elektrycznych jest znacznie ograniczony, a nawet niemożliwy do osiągnięcia. Sprężarki przewoźne wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi. Ich ciśnienie robocze waha się w zakresie od 7 do 30 barów. To urządzenia o wydajności od 2 do 63 m3 na minutę. Odpowiednia budowa i konstrukcja gwarantuje, że mimo mniejszych gabarytów i ciężaru, w dalszym ciągu urządzenia te są niezawodne i w pełni pokrywają zapotrzebowanie na ilość wytwarzanego sprężonego powietrza. W niektórych modelach sprężarek przewoźnych zastosowano sprawdzone rozwiązanie, którym są hamulce najazdowe i postojowe. Oprócz tego, urządzenia te mogą być wyposażone w oświetlenie umożliwiające bezpieczne, sprawne i legalne poruszanie się po drogach publicznych. Sprężarki mobilne, dostępne w ofercie niektórych producentów, posiadają także regulowany dyszel, nogę wsporczą lub składane kółko, mocowane do dyszla. Oprócz tego urządzenia te mogą być wyposażone także w układ sterowania do płynnej regulacji, bębny z przewodami i zabezpieczenie do przekroczenia parametrów pracy.
Dlaczego warto inwestować w sprężarki mobilne?
Zalety, którymi wyróżniają się sprężarki przewoźne polega także na tym, że można je dowolnie przetransportować w wybrane miejsce. Specjalna konstrukcja tych urządzeń, zbliżona do przyczepki, znacznie usprawnia transportowanie ich, a także umożliwia wykonywanie swobodnych i bezpiecznych manewrów drogowych, bez ryzyka kolizji czy też przypadkowego utknięcia sprzętu na drodze. Sprężarki stacjonarne pracują na silnikach elektrycznych, z kolei te przewoźne, są zasilane wysokoprężnymi silnikami. Oprócz tego, niektóre sprężarki mobilne, mogą posiadać instalację elektryczną. Wiele zakładów decyduje się na posiadanie sprężarek z napędem spalinowym i dodatkowym silnikiem elektrycznym. Rozwiązanie to jest sprawdzone, gdyż tego typu sprzęt można używać nie tylko na świeżym powietrzu, ale i w budynkach zamkniętych, magazynach, halach i innych pomieszczeniach, w tym również piwnicach czy duży schowkach. Napęd elektryczny warunkuje pracę zgodnie z restrykcyjnymi przepisami Unii Europejskiej, związanymi z użytkowaniem kompresorów przemysłowych w takich miejscach jak tereny Ochrony Środowiska czy w pobliżu placówek medycznych i tych związanych z opieką zdrowotną.
Sprężarki mobilne stały się popularnymi urządzeniami, które wykorzystywane są przez wiele zakładów. Posiadają wysokie parametry techniczne oraz są wyposażone w nowoczesny silnik. Dzięki temu działają sprawnie i efektywnie. Ich kompaktowe wymiary i niższa waga ułatwiają swobodny transport tych urządzeń w dowolnie wybrane miejsce.