Kremacja zwłok jest coraz częściej wybieraną formą pochówku, zwłaszcza że przeprowadzana jest zgodnie z całym ceremoniałem. Pozwala bliskim odpowiednio pożegnać się ze zmarłym, a także odprowadzić go na miejsce wiecznego spoczynku. W jaki jednak sposób przebiega cały proces? Czego dotyczy i z jakimi czynnościami się wiąże? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie. Na czym polega kremacja zwłok
Kremacja zwłok jest coraz częściej wybieraną formą pochówku, zwłaszcza że przeprowadzana jest zgodnie z całym ceremoniałem. Pozwala bliskim odpowiednio pożegnać się ze zmarłym, a także odprowadzić go na miejsce wiecznego spoczynku. W jaki jednak sposób przebiega cały proces? Czego dotyczy i z jakimi czynnościami się wiąże? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Na czym polega kremacja zwłok – krok po kroku
Chcąc opisać to wszystko w sposób krótki i zwięzły, należy podkreślić, iż kremacja zwłok polega na spaleniu zwłok i umieszczeniu prochów w specjalnej urnie, która następnie jest składana na cmentarzu. Opis ten nie wyczerpuje jednak całej procedury oraz jej znaczenia dla bliskich zmarłego. Warto więc przedstawić ją dokładnie.
- Oczywiście wszystkim zajmuje się zakład pogrzebowy. Pierwszy kontakt ze specjalistami obywa się dokładnie na takiej samej zasadzie, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. Rodzina może liczyć na pełne wsparcie w organizacji pogrzebu, które polega między innymi na pomocy w załatwieniu formalności, zamówieniu wieńców, oprawy muzycznej itd.
- Ostatnie pożegnanie zmarłego również wygląda dokładnie tak samo. Odbywa się ceremonia pogrzebowa, która ma przebieg uzgodniony z między zakładem a rodziną.
- Gdy zostanie ona zakończona, ciało zostaje przetransportowane do krematorium. To właśnie w tym miejscu odbywa się kremacja. Zwłoki umieszcza się w tekturowej trumnie, która następnie trafia do pieca. Warto zaznaczyć, że zakładu pogrzebowego pozwalają na udział w całym procesie bliskich zmarłego.
- Prochy umieszczane są do urny po ostudzeniu, która zostaje wręczona rodzinie. Po tym odbywa się ceremonia na cmentarzu. Prochy umieszczane są w kolumbarium lub wykopanym grobie.
Warto podkreślić, że zakład pogrzebowy wystawia po wszystkim świadectwo kremacji, które stanowi potwierdzenie wykonania wspomnianych usług. Czy prochy można rozsypać w wybranym przez siebie miejscu, a urnę zatrzymać? Polskie prawo nie dopuszcza takiej ewentualności. Możliwe jest wyłącznie tradycyjne złożenie szczątków na cmentarzu.
Pogrzeb z kremacją zwłok – jak wybrać zakład pogrzebowy?
Podobnie jak w przypadku pochówków tradycyjnych, także podczas kremacji ogromne znaczenie to, kto zajmuje się organizacją i przeprowadzeniem ceremonii pogrzebowej. Współpraca z doświadczonymi specjalistami ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala należycie pożegnać zmarłego, jak również uniknąć niepotrzebnych komplikacji, które tylko wzmocniłyby ból po stracie.
Na co mogą liczyć klienci uznanych zakładów pogrzebowych? Na usługi o charakterze kompleksowym. Polegają one na pełnym wsparciu na każdym etapie planowania pochówku. Mowa tutaj także o pomocy w dopełnieniu formalności w urzędach, czy też podczas starania się o zasiłek pogrzebowy.
Co ważne, zakład przedstawia bogatą ofertę urn, sprzedawanych w różnych cenach. Istnieje możliwość precyzyjnego wyboru konkretnego modelu i dopasowania go pod względem zastosowanych materiałów, zdobień, czy elementów dodatkowych. Oczywiście nie można zapominać również o usługach związanych z transportem ciała, opcji wynajęcia sali pożegnań, organizacji oprawy kwiatowej i muzycznej, jak również współpracy z mistrzem ceremonii.
Profesjonalne firmy prowadzą ponadto całodobowe pogotowie pogrzebowe, czyli infolinię, na której można zgłosić śmierć bliskiej osoby, a także otrzymać pełną poradę, jakie czynności trzeba podjąć w następnej kolejności.
Zakłady pogrzebowe oferujące kremację zwłok mogą zatem zająć się wszystkim. Często spełniają też specjalne życzenia rodziny, zwłaszcza te związane z przebiegiem całej ceremonii. Sprawia to, że bliscy są w stanie swojemu przeżyć stratę.
Nie muszą przy tym zamartwiać się skomplikowanymi kwestiami organizacyjnymi, czy wieloma formalnościami. Z tego właśnie powodu warto decydować się na współpracę ze sprawdzonymi i cenionymi firmami, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na rynku.