Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Nowoczesne placówki medyczne coraz częściej stosują w swoich obiektach instalacje gazów medycznych. Większość tego typu instalacji jest projektowanych i montowanych na potrzeby anestezjologii, ale współczesna medycyna znajduje dla nich zastosowanie również w diagnostyce i profilaktyce, a także w przechowywaniu płynów ustrojowych i narządów do transplantacji. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się skorzystać z takiego rozwiązania

Nowoczesne placówki medyczne coraz częściej stosują w swoich obiektach instalacje gazów medycznych. Większość tego typu instalacji jest projektowanych i montowanych na potrzeby anestezjologii, ale współczesna medycyna znajduje dla nich zastosowanie również w diagnostyce i profilaktyce, a także w przechowywaniu płynów ustrojowych i narządów do transplantacji. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się skorzystać z takiego rozwiązania w Twoim szpitalu?

Jakie gazy stosujemy w instalacji?

Jakie m.in. gazy zaliczają się do tzw. gazów technicznych i jakie są ich zastosowania?

  • Tlen medyczny – czyli najbardziej życiodajny, używany m.in. do resuscytacji gaz. Wspomaga oddychanie oraz wentylacje płuc przy chorobach układu oddechowego. Tlen stosowany jest również w komorach hiperbarycznych.
  • Sprzężone powietrze – to mieszanka gazów, którymi oddychamy na co dzień. Znajduje zastosowanie przede wszystkim jako nośnik, który podaje się wziewne anestetyki. Wykorzystuje się je również jako napęd niektórych sprzętów medycznych.
  • Tlenek azotu – pełni wiele ważnych funkcji fizjologicznych u ssaków, w tym u człowieka, wobec tego jest używany np. przy leczeniu wcześniaków.
  • Dwutlenek węgla – używany przy różnego rodzaju zabiegach, zwłaszcza przy endoskopii, laparoskopii czy artroskopii. Jako ciecz może być też używany przy krioterapii.
  • Podtlenek azotu – najczęściej stosowany w parze z tlenem. Działa relaksująco, odprężająco i przeciwbólowo, co przydaję się np. w stomatologii.
  • Azot – stosowany w sytuacjach, w których niezbędne jest utrzymanie przez dłuższy czas niskiej temperatury, czyli np. przy przechowywaniu narządów do transplantacji.
  • Hel ­– również używany w parze z tlenem. Przydatny przy leczeniu schorzeń układu dróg oddechowych. Łagodzi objawy schorzeń i ułatwia oddychanie.

Próżnia medyczna – definicja

Próżnia często stosowana w szpitalach, jest stanem wysokiego lub bardzo wysokiego rozrzedzenia gazu. Z fizycznego punktu widzenia, w zbiorniku zawierającym próżnię w stosunku do otaczającej go atmosfery, znajduje się podciśnienie. Dzięki temu możliwe jest odsysanie śluzu i płynów infuzyjnych, co okazuje się bardzo przydatne przy różnego rodzaju zabiegach i operacjach.

Normy i zasady

Projektowanie i montaż instalacji gazów medycznych musi spełniać stosunkowo restrykcyjne normy i zasady, ponieważ ewentualne błędy mogą kosztować zdrowie i życie pacjentów. Firmy produkujące systemy gazów technicznych powinny posiadać certyfikat zarządzania zgodny z systemem ISO PN-EN 13485 w odpowiednim zakresie – tu w zakresie projektowania, produkcji, instalowania, dystrybucji.

Dobrze, gdy dana firma posiada taki certyfikat dłuższy czas, a dodatkowo może się pochwalić referencjami oraz bogatym portfolio wykonanych projektów.

Instalacja gazów medycznych to rozwiązanie nowoczesne, znajdujące szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie, wobec czego przyda się w każdej placówce. Profesjonalna, wykonana przez godną zaufania i rzetelną firmę, instalacja będzie świetnie służyć zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy

Zobacz również