Czym jest finger food? Na jakich imprezach sprawdza się najlepiej?

 • In BIZNES
 • 16 października, 2023
Czym jest finger food? Na jakich imprezach sprawdza się najlepiej?

Różnego rodzaju przekąski to nieodłączny element menu wielu imprez – zarówno tych rodzinnych, jak i firmowych oraz biznesowych. Żeby zadowolić zaproszonych gości, warto postarać się o to, aby zostały wykonane z ciekawych składników, a ich wygląd był na tyle zachęcający, by aż chciało się po nie sięgnąć. Wszystkie te kryteria spełnia finger food. Sprawdź, czym

Różnego rodzaju przekąski to nieodłączny element menu wielu imprez – zarówno tych rodzinnych, jak i firmowych oraz biznesowych. Żeby zadowolić zaproszonych gości, warto postarać się o to, aby zostały wykonane z ciekawych składników, a ich wygląd był na tyle zachęcający, by aż chciało się po nie sięgnąć. Wszystkie te kryteria spełnia finger food. Sprawdź, czym się charakteryzuje i kiedy opłaca się je przygotować.

Finger food – co to jest?

 Na początek definicja. Finger food to rodzaj przekąski, którą da się spożywać bez sztućców, wyłącznie przy pomocy rąk. Wskazuje na to zresztą sama nazwa – angielskie słowo „finger” oznacza bowiem palec, natomiast „food” to jedzenie.

Co ważne, dania te są na tyle małe, że można zjeść je bardzo szybko, najczęściej jednym lub dwoma kęsami. Nie są one więc problematyczne – nie wymagają wystawiania talerzy, widelców, noży, czy łyżek. Wystarczy patera z przekąskami i zestaw serwetek. Między innymi właśnie dlatego dodatki finger food pojawiają się w tak wielu miejscach. Nie bez znaczenia jest ponadto fakt, iż są one przeważnie dość tanie. Ich przygotowanie wcale nie wymaga użycia dużej liczby składników. Czasem wystarczy odrobina kreatywności.

Na jaką imprezę warto zadbać o przekąski finger food?

 Ze względu na charakterystykę omawianych dań, ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Pojawić mogą się na wielu przyjęciach. I to niezależnie od liczby zaproszonych gości.

 • Jedzenie finger food świetnie sprawdza się na przykład na konferencjach i spotkaniach biznesowych. W trakcie przerwy kawowej okażą się idealnym dodatkiem do serwowanych napojów. To samo zresztą tyczy się wszelkiego rodzaju bankietów i szkoleń. Z racji, iż da się je spożyć bardzo szybko, bez korzystania ze sztućców, mogą wylądować na łatwo dostępnych stołach bądź specjalnie do tego przygotowanych stanowiskach.
 • Tego typu przekąski wzbogacą również większe targi. Uczestnicy wydarzenia z pewnością docenią fakt, iż podczas wędrowania, analizowania ofert, czy nawiązywania kontaktów mogą szybko coś przekąsić. Pusty żołądek nie sprzyja aktywnościom w takich miejscach.
 •  Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dania typu finger food pojawiły się także na rodzinnych imprezach, a nawet na weselach! Okażą się idealnym dodatkiem do głównych dań. Stanowią ponadto ciekawą alternatywę dla standardowych paluszków, precelków, orzeszków bądź chipsów. Szczególnie wówczas, gdy zadbasz o ich wygląd i właściwy sposób przygotowania.

Jak zrobić finger food? Które przekąski okażą się trafionym pomysłem?

 Wiesz już, czym jest finger food i kiedy takie dania sprawdzają się najlepiej. Warto więc w tym miejscu wskazać przykłady tego typu przekąsek. Co oczywiste, może być ich naprawdę sporo. Na liście znajdą się na pewno:

 • niewielkie kanapki bankietowe,
 • tartinki,
 • roladki warzywne,
 • koreczki,
 • szaszłyki,
 • małe tortille,
 • kulki serowe lub ziemniaczane,
 • babeczki,
 • muffinki,
 • krakersy.

Wymieniać można bez końca, ponieważ praktycznie wszystko nadaje się do przygotowania dań finger food. Warto sięgać po warzywa, owoce, czy też sery. Oczywiście istnieje wiele przepisów na przekąski mięsne, wegetariańskie i wegańskie. Kluczowe wydaje się to, aby były one odpowiednio „zwarte”. Podczas jedzenia składniki nie mogą rozsypywać się na wszystkie strony, ani brudzić zaproszonych gości.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie własnoręcznie przyrządzić przekąsek (nie masz czasu lub chęci), skorzystaj  z usług realizowanych przez firmy cateringowe. W sposób kompleksowy zajmą się przygotowaniem jedzenia na dowolne wydarzenia. Możesz ograniczyć się do dodatków, takich jak finger food, lub też wybrać szerszą ofertę, związaną z dostarczeniem również dań głównych i deserów. Catering na szkolenie czy konferencję stanie się bezproblemowy.

Co najważniejsze, w każdym przypadku zyskujesz pełną swobodę decydowania o tym, jakie składniki zostaną użyte. Wraz ze specjalistami opracujesz najlepsze menu, które zadowoli zaproszonych przez Ciebie gości.

Zobacz również