Diagnostyka najmłodszych pacjentów nie jest łatwym zadaniem. Dzieci, zwłaszcza te malutkie, nie są w stanie dokładnie powiedzieć, co im dolega. Reagują płaczem, rozdrażnieniem. Zadaniem rodziców i opiekunów jest więc baczna i stała obserwacja pociech – a w przypadku zauważenia jakichkolwiek dolegliwości czy nieprawidłowości – zgłoszenie się do lekarza. Do oceny stanu zdrowia dziecka często zalecane
Diagnostyka najmłodszych pacjentów nie jest łatwym zadaniem. Dzieci, zwłaszcza te malutkie, nie są w stanie dokładnie powiedzieć, co im dolega. Reagują płaczem, rozdrażnieniem. Zadaniem rodziców i opiekunów jest więc baczna i stała obserwacja pociech – a w przypadku zauważenia jakichkolwiek dolegliwości czy nieprawidłowości – zgłoszenie się do lekarza. Do oceny stanu zdrowia dziecka często zalecane jest USG jamy brzusznej.
USG jamy brzusznej u dzieci i niemowląt
Organizmy dzieci bardzo szybko się rozwijają. Właśnie w tym okresie życia ciało przechodzi przez proces najbardziej intensywnego wzrostu. Dotyczy to także wszystkich organów. Oznacza to, że z jednej strony – organizm pracuje na bardzo wysokich obrotach, ale z drugiej – nie wszystko jest już właściwie wykształcone i nie zawsze może działać jak należy. Podczas USG jamy brzusznej dzieci i niemowląt można w krótkim czasie dokładnie zbadać wiele organów, między innymi wątrobę, aortę, nadnercza, śledzionę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy, ale też nerki, pęcherz moczowy czy nadnercza. Już samo to długie wyliczenie pokazuje, jak wiele elementów można sprawdzić podczas jednego badania, a dzięki temu znaleźć odpowiedzi na pytania, jakie są przyczyny dolegliwości u dzieci. Lekarz prowadzący może w tym czasie wykryć też wszelkie nieprawidłowości związane z rozwojem poszczególnych organów, ocenić ich stan, wielkość oraz budowę.
Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej u dziecka
Dorosły pacjent powinien bez problemu wskazać, w którym miejscu odczuwa ból, co mu dolega i co wywołuje u niego dyskomfort. A i to nie zawsze jest w pełni precyzyjną odpowiedzią. Może się bowiem okazać, że na przykład ból pleców lub kręgosłupa może być spowodowany chorobami naczyń krwionośnych i nie mieć zupełnie podłoża ortopedycznego. Wykrycie tego jest możliwe dopiero przy dokładnej diagnostyce. W przypadku dzieci sprawa ta nieco bardziej się komplikuje.
Najmłodsi pacjenci, niemowlęta, nie są przecież w stanie nawet powiedzieć, że coś je boli – płaczą i są rozdrażnione. Nieco starsze dzieci będą mogły już w jakimś stopniu wskazać, gdzie odczuwają ból i jakie jeszcze inne dolegliwości temu towarzyszą – ale trzeba liczyć się z tym, że ta odpowiedź może nie być wystarczająca. Dlatego podstawowym wskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej jest między innymi utrzymujący się ból brzucha u dziecka. USG wskazane jest także przy problemach z układem moczowym. Często takiemu badaniu poddawane są także wcześniaki, z racji tego, że są nieco bardziej narażone na różnego rodzaju nieprawidłowości związane z rozwojem.
Przygotowanie dziecka do badania USG jamy brzusznej
Trudno wymagać od najmłodszych pacjentów, by przez długi czas były na czczo i przechodziły przez długie i skomplikowane przygotowania do badania. Dlatego z reguły zakłada się, że dzieci i niemowlęta do lat trzech mogą być poddane badaniu USG jamy brzusznej od razu. Im dziecko jest starsze, tym jego organy są bardziej rozwinięte, a także istnieje po prostu możliwość wytłumaczenia małemu pacjentowi, że badanie wymaga od niego konkretnego przygotowania.
W przypadku dzieci w wieku od trzech do dziesięciu lat zaleca się, by w miarę możliwości nie spożywały żadnych posiłków ani nie oddawały moczu przez około godziny, do dwóch, przed umówioną wizytą. Choć wiadomo, że nieco łatwiej będzie taki efekt uzyskać w przypadku ośmiolatka niż czterolatka. W przypadku pacjentów powyżej dziesiątego roku życia zaleca się, by dziecko nie jadło nic przez około trzech, czterech godzin przed badaniem. Dobrze jest też napoić dziecko pół godziny przed wizytą, by do badania miało, w miarę możliwości, wypełniony pęcherz.
Badanie USG jamy brzusznej – jak przebiega
Na samym początku wizyty lekarz prowadzący przeprowadza wywiad z opiekunem dziecka. Następnie dziecko powinno położyć się na plecach i odsłonić brzuch. Opiekun jest obecny przez cały czas trwania badania. Diagnosta za pomocą aparatu USG sprawdza dokładnie poszczególne organy, ocenia ich stan, budowę, wielkość. Może też właśnie wtedy wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Streszcza wynik badania oraz zaleca, jakie powinny być dalsze kroki związane z leczeniem pacjenta. Badanie USG jamy brzusznej jest dla dziecka całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne.