Terapia rodzinna – 5 sygnałów, które świadczą o tym, że warto z niej skorzystać

Terapia rodzinna – 5 sygnałów, które świadczą o tym, że warto z niej skorzystać

Stosunki w rodzinie potrafią być zawiłe i skomplikowane. Praktycznie każda para przechodzi co jakiś czas kryzys w swoim związku. Jeżeli dołożymy do tego problemy z porozumieniem się z własnymi dziećmi i trudne kontakty z własnymi rodzicami, to może okazać się, że sytuacja zaczyna nas przytłaczać. Gdy tak się dzieje, warto zdecydować się na pomoc specjalisty. Terapia

Stosunki w rodzinie potrafią być zawiłe i skomplikowane. Praktycznie każda para przechodzi co jakiś czas kryzys w swoim związku. Jeżeli dołożymy do tego problemy z porozumieniem się z własnymi dziećmi i trudne kontakty z własnymi rodzicami, to może okazać się, że sytuacja zaczyna nas przytłaczać. Gdy tak się dzieje, warto zdecydować się na pomoc specjalisty. Terapia rodzinna może pomóc w odbudowaniu więzi i oczyszczeniu domowej atmosfery. Jak poznać, że to już ten moment, kiedy należy skorzystać z pomocy terapeuty? Oto 5 najczęstszych sygnałów.

Czym jest terapia rodzinna?

Terapia rodzinna to nic innego jak terapia psychologiczna, której poddawani są wszyscy członkowie rodziny. Celem jest rozwiązanie problemów, napięć i konfliktów, ale także odbudowanie więzi. Podczas terapii członkowie rodziny wraz z terapeutą szukają przyczyny kryzysu oraz sposobów na ich rozwiązanie. Psychoterapia to cykl spotkań, a ich ilość zależy od indywidualnego przypadku danej rodziny.

Jakie sygnały powinny nam sugerować, że warto skorzystać z terapii?

Kłótnie i lekkie kryzysy zdarzają się w każdej rodzinie, niemniej jednak nie zawsze konieczna jest pomoc psychoterapeuty. Istnieją jednak pewne sygnały, które powinny dać nam do zastanowienia, czy nie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Oto 5 najczęstszych sygnałów.

1. Często powtarzające się kłótnie

Konstruktywne kłótnie to nic złego, pozwalają nam rozładować emocje. Zaniepokoić nas jednak powinno, jeżeli nasza kłótnia nie jest szczerą, otwartą rozmową, a pojawiające się krzyki nie wnoszą nic do relacji oprócz gniewu, frustracji i żalu. Takie kłótnie podszyte agresją będą tylko prowadziły do rozerwania więzi.

2. Zachowania agresywne

Jeżeli którykolwiek z członków rodziny wykazuje zachowania agresywne i stosuje przemoc zarówno fizyczną, jak i psychiczną, to jest to niepodważalny sygnał, aby zasięgnąć pomocy psychoterapeuty i szukać pomocy w różnych instytucjach pomagającym ofiarom przemocy domowej. Być może uda się oczyścić atmosferę i uświadomić agresorowi, że jest oprawcą dla swojej rodziny. Bardzo często taka osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi, stosując np. szantaż emocjonalny.

3. Istotne pogorszenie kontaktów z dzieckiem i utrata kontroli nad jego zachowaniem

Wychowywanie dzieci to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jaką człowiek musi wykonać w życiu. Pozornie błahy błąd ze strony rodziców lub delikatne zaniedbanie może objawiać się przykrymi konsekwencjami w przyszłym życiu naszego dziecka. Jeżeli nie potrafimy już normalnie porozmawiać z dzieckiem i nie wiemy, co czuje i co dzieje się u niego w życiu, to warto skorzystać z terapii rodzinnej. Przy współpracy z psychoterapeutą możemy na nowo odbudować więź i poczucie zaufania.

4. Wystąpienie sytuacji kryzysowej, która może doprowadzić do traumy

W życiu przychodzi nam zmierzyć się z wieloma trudnymi sytuacjami. Niektóre z nich mogą w znaczący sposób wpłynąć na funkcjonowanie rodziny. Śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba, tragiczny wypadek lub nawet utrata pracy, rozwód czy też przeprowadzka mogą znacznie wpłynąć na relacje członków rodziny. Nie obawiajmy się szukania pomocy, jest to najlepsze, co w takiej sytuacji możemy zrobić dla siebie i swoich bliskich.

5. Zaburzenie psychiczne jednego z członków rodziny

Zdarza się, że nasz partner lub nasze dziecko wykazuje objawy zaburzenia psychicznego. Ważne jest, aby taką osobę objąć pomocą psychologiczną lub w razie potrzeby również psychiatryczną. Jednak bardzo często stan psychiczny jednego z członków rodziny ma wpływ na pozostałych domowników. Szczególnie warto skorzystać z terapii rodzinnej w przypadku depresji, choroby dwubiegunowej, zaburzeń schizofrenicznych, lękowych, odżywiania oraz psychotycznych.

Zobacz również