Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

Co to są suplementy diety? Powszechna dostępność tych środków – wręcz ich wszechobecność na półkach sklepów – sprawia, że każdemu odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Ale czy na pewno? Sprawdź, czy na pewno wiesz wszystko na temat tych popularnych środków! Suplementy diety – co to jest? Suplementy diety to niebędące lekami środki spożywcze, które

Co to są suplementy diety? Powszechna dostępność tych środków – wręcz ich wszechobecność na półkach sklepów – sprawia, że każdemu odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Ale czy na pewno? Sprawdź, czy na pewno wiesz wszystko na temat tych popularnych środków!

Suplementy diety – co to jest?

Suplementy diety to niebędące lekami środki spożywcze, które mają za zadanie uzupełnienie normalnej diety o określone składniki spożywcze – najczęściej witaminy lub składniki mineralne. Cenne składniki odżywcze występują w suplemencie w niezwykle skoncentrowanej formie. 

Rodzaje suplementów

Suplementy mogą być jedno- lub wieloskładnikowe. Do najczęstszych składników środków do suplementacji należą:

  • witaminy A, C, D3, E, K i witaminy z grupy B,
  • niacyna,
  • luteina,
  • kwas pantotenowy,
  • kwas foliowy,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo,
  • jod,
  • sproszkowane zioła lub ich wyciągi,
  • aminokwasy,
  • kwasy tłuszczowe,
  • probiotyki i prebiotyki.

Innym podziałem suplementów diety na rodzaje jest podział ze wzgledu na postać. Najczęściej występujące postacie suplementów diety to:

  • drażetki,
  • kapsułki,
  • tabletki,
  • saszetki z proszkiem (rozpuszczanym w wodzie lub w ustach,
  • płyn.

Suplementy diety a leki

Różnica między lekiem a suplementem diety jest regulowana prawnie. Suplementy diety prawo polskie traktuje jako środki spożywcze – a więc uznaje je za żywność. Podobnie jak w wypadku innych produktów spożywczych, o dopuszczeniu danego suplementu diety do obrotu decyduje Główny Inspektor Sanitarny.

Co istotne, GIS nie bada jednak suplementów diety pod kątem ich skuteczności czy efektów leczniczych – a jedynie pod względem ich bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do leków, które, aby uzyskać status produktu medycznego, muszą mieć udowodnioną badaniami skuteczność, suplementy diety muszą być jedynie bezpieczne. O ile możemy być raczej pewni, że suplementy zagrażające zdrowiu i życiu człowieka zostałyby natychmiast wycofane z obrotu przez polskiego regulatora, to jednocześnie jedyną gwarancją ich skuteczności są gwarancje producenta.

Czy suplementy diety działają?

Zasadne staje się więc pytanie: „Czy suplementy działają?”. Trudno odpowiedzieć na to pytanie ogólnikowo. Pytanie to należałoby zadawać w przypadku każdego suplementu diety z osobna. Na rynku dostępne są suplementy diety różnej jakości a doradzanie, które z nich powinien wybrać nasz czytelnik, przekraczałoby nasze kompetencje.

Bezpieczna suplementacja (jak również skuteczna suplementacja) powinna odbywać się pod nadzorem i kontrolą lekarza oraz po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Należy pamiętać, że podstawą prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta oraz ruch; suplementacja nie jest w stanie ich zastąpić. Z drugiej strony jednak, dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta suplementy mogą pomóc i ułatwić zachowanie zdrowia i dobrej formy.

Racjonalne przyjmowanie dobrych jakościowo suplementów jest szczególnie zalecane osobom na dietach eliminacyjnych i niskoenergetycznych. W przypadku sportowców również argumenty za przyjmowaniem suplementów diety przeważają nad argumentami przeciwnymi.

Jakie suplementy diety warto brać?

Suplementację powinno się dobierać indywidualnie dla każdej osoby, w zależności od jej potrzeb i niedoborów. Poniżej wskażemy kilka przykladów suplementów, które może przyjmować niemal każdy. 

Magnez

Jest to minerał niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni liczne funkcje. Pozwala uregulować pracę jelit, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i stabilizuje poziom cukru we krwi.

Witamina C

Ten silny antyoksydant uodparnia organizm i chroni przed zachorowaniem. Ponadto witamina ta bierze udział w syntezie kolagenu (niezbędnego do utrzymania prawidłowego stanu skóry i stawów).

Witamina D3

Substancja ta jest niezbędna dla zdrowia kości i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Witamina ta pełni też ważną funkcję w ochronie przed chorobami autoimmunologicznymi, cukrzycą czy nowotworami.

Probiotyki

Są to preparaty, zawierające florę bakteryjną jelita. Wzbogacanie fkory bakteryjnej jelit poprawia trawienie pokarmów i wchłanianie substancji odżywczych z przyjmowanego pożywienia.

Jak zażywać suplementy diety?

Suplementy należy przyjmować razem z posiłkiem lub zaraz po nim. Ułatwia to ich przyswajanie. Należy pamiętać także, by nigdy nie spożywać suplementów pojedynczo – należy dobierać je tak, by zawarte w nichwitaminy i minerały współdziałały razem ze sobą w określonych proporcjach.

Suplementy diety – podsumowanie

Suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety ani terapii schorzeń. Mogą być jednak dopełnieniem zdrowego stylu życia.

Stosowanie suplementów diety i ich selekcja powinny być przeprowadzane rozważnie. Przyjmuj te środki jedynie w uzasadnionych przypadkach. Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki i staraj się zawsze weryfikować, czy dany produkt na pewno pochodzi z zaufanego źródła.

Zobacz również