Słupki drogowe mogą przybierać różne formy, kolory i rozmiary. Jest to jedna z najbardziej różnorodnych grup produktów pośród wszystkich akcesoriów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warto poznać funkcje słupków drogowych, by dowiedzieć się, co oraz gdzie zabezpieczają. Dzięki temu ich użycie będzie bardziej precyzyjne, a dostosowanie konkretnego modelu do sytuacji stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Do czego stosuje
Słupki drogowe mogą przybierać różne formy, kolory i rozmiary. Jest to jedna z najbardziej różnorodnych grup produktów pośród wszystkich akcesoriów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warto poznać funkcje słupków drogowych, by dowiedzieć się, co oraz gdzie zabezpieczają. Dzięki temu ich użycie będzie bardziej precyzyjne, a dostosowanie konkretnego modelu do sytuacji stanie się zdecydowanie łatwiejsze.
Do czego stosuje się słupki drogowe?
Słupki drogowe występują w różnych wariantach i opcjach. Najczęściej spotykane przybierają formę smukłego walca w kolorze biało-czerwonym lub zielono-białym. W zdecydowanej większości mają także elementy odblaskowe dla zwiększenia ich widoczności na przykład po zmroku czy w złych warunkach atmosferycznych. Jednak asortyment słupków drogowych jest znacznie szerszy. Mogą także przybierać kształt tabliczki. Popularne są również słupki drogowe elastyczne, słupki prowadzące lub do łańcucha czy z taśmą rozciąganą. Każdy z tych modeli słupków drogowych nadaje się do stosowania w odmiennych sytuacjach. Dzięki szerokiej gamie produktów sprawdzają się w wielu miejscach.
Słupki parkingowe w niektórych wariantach mogą być z powodzeniem używane na placach nauki jazdy czy podczas egzaminu na kartę rowerową. Dopuszcza się tu wymienne stosowanie słupków drogowych z pachołkami parkingowymi. Plastikowe słupki drogowe mogą także być elementem wyposażenia przejść dla pieszych. Niektóre słupki drogowe są mobilne dzięki plastikowej podstawce. Jednak zdecydowana większość z nich jest mocowana na stałe do podłoża. Może się to odbyć za pomocą specjalnych śrub montażowych lub poprzez zabetonowanie podstawy słupka drogowego w ziemi. Mobilne warianty słupków drogowych wykonuje się z plastiku. Natomiast słupki mocowane na stałe z reguły są produkowane z betonu lub metalu. Ważne, aby materiał wykonania gwarantował odporność na trudne warunki zewnętrzne i zmienne warunki pogodowe. Słupki drogowe wysokiej jakości powinny być nie tylko odporne na uderzenia, ale również na wysoką i niską temperaturę spowodowaną upałem czy mrozem oraz na opady deszczu lub śniegu.
Jaką funkcję pełnią słupki drogowe?
Słupki drogowe mogą pełnić różnorodne funkcje. Jest to także uzależnione od miejsca ich zastosowania, rodzaju słupka i sytuacji, w jakiej jest wykorzystywany. Najczęstsze użycie słupków drogowych jest podyktowane koniecznością zablokowania przejazdu samochodów przez przejścia dla pieszych, zablokowania wjazdu i parkowania na chodnikach, wysepkach oraz częściach jezdni wyłączonych z ruchu. Słupki drogowe to także idealne rozwiązanie do rozdzielenia ciągów komunikacyjnych pieszych i rowerowych od dróg oraz ulic. Ponadto słupki drogowe do łańcucha stosuje się do odgrodzenia terenów zielonych, placów zabaw czy placów manewrowych od ruchu pojazdów dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych. Podobnie słupki drogowe do łańcucha są wykorzystywane w celu zabezpieczenia przed wtargnięciem pieszych na jezdnię.