Pogrzeb świecki i jego przebieg

Pogrzeb świecki i jego przebieg

W Polsce wciąż w zdecydowanej większości wybierana jest tradycyjna, katolicka forma pogrzebu. Nie da się jednak nie zauważyć tendencji wzrostowej w przypadku wyboru pogrzebu świeckiego. Nie każdy odczuwa silną więź z religią i chce, by również w sytuacji ostatniego pożegnania zachować tę rozdzielność. Stojąc przed taką decyzją, warto wiedzieć, jak dokładnie przebiega świecki pochówek oraz

W Polsce wciąż w zdecydowanej większości wybierana jest tradycyjna, katolicka forma pogrzebu. Nie da się jednak nie zauważyć tendencji wzrostowej w przypadku wyboru pogrzebu świeckiego. Nie każdy odczuwa silną więź z religią i chce, by również w sytuacji ostatniego pożegnania zachować tę rozdzielność. Stojąc przed taką decyzją, warto wiedzieć, jak dokładnie przebiega świecki pochówek oraz jak należy podejść do jego organizacji.

Przygotowanie do pogrzebu świeckiego

W wielu aspektach organizacja pochówku świeckiego nie różni się od tego, co należy przygotować w przypadku pogrzebu katolickiego. Z pierwszym z nich może się nawet wiązać nieco mniej formalności, ponieważ nie są wymagane dokumenty z parafii osoby zmarłej – o ile do żadnej nie przynależy. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli dana osoba nie została oficjalnie wypisana z Kościoła Katolickiego, to fakt śmierci również w parafii powinien być zgłoszony. 

Sporo wątpliwości pojawia się w momencie wyboru miejsca pochówku, zwłaszcza w przypadku małych miejscowości, gdzie dostępne są jedynie cmentarze przy kościołach. Oficjalnie i według prawa, proboszcz parafii nie może odmówić pochówku zmarłego, również w przypadku, gdy dotyczy to osoby niewierzącej lub będącej innego wyznania. W przypadku wyboru cmentarza komunalnego taka kwestia nie jest zupełnie przedmiotem dyskusji – a jedynie wyboru rodziny osoby zmarłej. W pozostałych aspektach przygotowania do pogrzebu świeckiego przebiegają dokładnie tak samo, jak w przypadku pochówku katolickiego

Rodzina zmarłego musi dysponować podstawowymi dokumentami, czyli kartą zgonu wystawioną przez lekarza, a także aktem zgonu, by móc przystąpić do organizacji ceremonii. Następnie należy wybrać miejsce pogrzebu, a także formę pochówku – tradycyjną bądź z kremacją. Kolejnymi krokami są wybory trumny lub urny, przygotowanie całej oprawy pogrzebu oraz powiadomienie bliskich o szczegółach związanych z pochówkiem.

Mistrz ceremonii i jego rola w pogrzebie świeckim

To, czym przede wszystkim różni się pogrzeb świecki od katolickiego, jest fakt, że w jego trakcie nie jest odprawiana msza święta, a uroczystościom nie przewodzi ksiądz. Tę funkcję przejmuje w tym przypadku mistrz ceremonii pogrzebowej. To osoba świecka, która jest odpowiedzialna za czuwanie nad właściwym przebiegiem całej uroczystości. Nie ma studiów kierunkowych, które mogłyby uprawniać kogoś do sprawowania roli mistrza ceremonii. Istnieją jednak konkretne wymagania, które należy spełniać, by w ogóle móc się takiego zadania podejmować. 

Zgodnie z powyższym, musi być to osoba, która cechuje się wysokim poziomem kultury osobistej, zrozumienia oraz empatii. Jej głównym zadaniem będzie przewodniczenie uroczystości związanej z ostatnim pożegnaniem – musi mieć więc świadomość, że z takim wydarzeniem wiąże się dużo trudnych emocji, które trzeba udźwignąć. Na dodatek powinna to być osoba, która potrafi świetnie operować słowem, posiada umiejętność pracy w stresie, pod presją, a także nie odczuwa skrępowania w związku z wystąpieniami publicznymi. Może się wydawać, że są to kompetencje, które trudno przypisać właśnie branży pogrzebowej. Jednak wystarczy zobrazować sobie konieczność przemawiania do dużej grupy ludzi, pogrążonych w smutku – i już wiadomo, że w tym momencie każde słowo oraz każdy gest mają ogromne znaczenie.

Profesjonalna pomoc – organizacja pogrzebu świeckiego

Wiele z kwestii, które początkowo wydają się problematyczne w przypadku przygotowań do pogrzebu świeckiego można wyjaśnić z pracownikami profesjonalnego zakładu pogrzebowego. To osoby, które mają niezbędną wiedzę w tym zakresie, pomogą rozwiać wiele wątpliwości, a zarazem podpowiedzą, jakie są poszczególne kroki związane z organizacją pogrzebu. Służą pomocą w przygotowaniu mowy pogrzebowej, wesprą w przygotowaniu wszystkich niezbędnych formalności oraz będą czuwać nad szczegółami związanymi z oprawą uroczystości. Tak, by rodzina osoby zmarłej mogła w całości skoncentrować się na ostatnim pożegnaniu bliskiego.

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy

Zobacz również