Leczenie zębów w sedacji – na czym to polega?

Leczenie zębów w sedacji – na czym to polega?

Leczenie zębów w sedacji wziewnej polega na znieczuleniu pacjenta gazem rozweselającym. Jest to jedna z najłatwiejszych i najbardziej bezpiecznych metod, które uspokajają pacjentów – zarówno dorosłych, jak i dzieci, dla których strach przed stomatologiem jest niezwykle silny. Jak działa gaz rozweselający? Zastosowanie metody sedacji polega ograniczeniu świadomości pacjenta za pomocą podtlenku azotu (N2O/O2), inaczej nazywanego

Leczenie zębów w sedacji wziewnej polega na znieczuleniu pacjenta gazem rozweselającym. Jest to jedna z najłatwiejszych i najbardziej bezpiecznych metod, które uspokajają pacjentów – zarówno dorosłych, jak i dzieci, dla których strach przed stomatologiem jest niezwykle silny.

Jak działa gaz rozweselający?

Zastosowanie metody sedacji polega ograniczeniu świadomości pacjenta za pomocą podtlenku azotu (N2O/O2), inaczej nazywanego gazem rozweselającym. Osoba poddana działaniu sedacji wziewnej staje się obojętna na lęk przed dentystą, jak również uczucie bólu w znacznym stopniu zostaje zminimalizowane. Substancja ta podawana jest za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej maski.

Dawka gazu rozweselającego jest dobierana indywidualnie do pacjenta, uwzględniając przede wszystkim jego wagę oraz reakcję organizmu – dzięki temu istnieje możliwość dopasowania stanu odprężenia. Podanie miejscowego zastrzyku znieczulającego oraz dalszy zabieg staje się o wiele łatwiejszy do przeprowadzenia zarówno dla lekarza, jak i pacjenta – nie czuje on bólu, lęku ani stresu.

Leczenie zębów w sedacji – zalety

 • zmniejszenie lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym
 • uczucie rozluźnienia
 • zmniejszenie odczuwania bólu
 • nieinwazyjna, bezpieczna metoda
 • odpowiednie w leczeniu stomatologicznym dzieci
 • skuteczne działanie

Leczenie zębów w sedacji wziewnej u dzieci

Stosowanie sedacji wziewnej w przypadku dzieci jest niezwykle popularne z uwagi na minimalizowanie u nich stresu, który powstaje w związku z wizytą u stomatologa dziecięcego oraz ingerencję w jamie ustnej. Podtlenek azotu pozwala dzieciom uspokoić się, sprawia także, że stają się one obojętne, co pozwala lekarzowi na sprawne przeprowadzenie zabiegu, a w rezultacie bezbolesne leczenie zębów.

Leczenie zębów za pomocą gazu rozweselającego jest bezpieczne oraz chętnie wybierane przez rodziców najmłodszych pacjentów, jak i polecane przez stomatologów – uważa się, iż stosowanie tej metody w przyszłości skutkuje zwiększoną wytrzymałością na ból, jak również nie powoduje zaniepokojenia oraz strachu przed wizytą u lekarza oraz leczeniem w gabinecie stomatologicznym (dentofobia).

Leczenie zębów w sedacji – przeciwwskazania

 • choroby płuc
 • infekcje organizmu
 • spożycie alkoholu przed wykonaniem zabiegu w sedacji
 • przyjmowanie niektórych leków psychotropowych
 • I trymestr ciąży (po konsultacji z lekarzem prowadzącym – dotyczy to również późniejszych trymestrów)

Leczenie zębów za pomocą gazu rozweselającego należy do jednych z najbardziej bezpiecznych metod znieczulających, które nie powodują późniejszych skutków ubocznych. Jest to także skuteczna możliwość bezbolesnego leczenia zębów, która w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność i jest najchętniej wybierana przez pacjentów. Sedacja wziewna jest znakomitą alternatywą dla leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym.

 

Zobacz również