Klimatyzacja i rekuperacja – udany duet dla komfortu w domu

Klimatyzacja i rekuperacja – udany duet dla komfortu w domu

Zapewnienie optymalnych warunków w domu wymaga zastosowania kilku systemów wspomagających zarazem odpowiednią temperaturę, jak i świeże i czyste powietrze. Doskonale w realizacji powyższych zadań sprawdzą się klimatyzacja i rekuperacja. Klimatyzacja – komfort termiczny i czyste powietrze Systemy klimatyzacyjne odpowiadają za utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Latem chłodzą, a jesienią czy wczesną wiosną mogą ogrzewać powietrze.

Zapewnienie optymalnych warunków w domu wymaga zastosowania kilku systemów wspomagających zarazem odpowiednią temperaturę, jak i świeże i czyste powietrze. Doskonale w realizacji powyższych zadań sprawdzą się klimatyzacja i rekuperacja.

Klimatyzacja – komfort termiczny i czyste powietrze

Systemy klimatyzacyjne odpowiadają za utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Latem chłodzą, a jesienią czy wczesną wiosną mogą ogrzewać powietrze. Zastosowanie wydajnych i energooszczędnych sprężarek sprawia, że konsumpcja prądu w obiekcie zwiększa się tylko o niewielki procent, dzięki czemu nie obciąża budżetu domowego. 

Współczesna klimatyzacja przeznaczona jest zarówno do niewielkich, jak i dużych obiektów. Systemy split i multi-split pokrywają zapotrzebowanie różnych odbiorców. Klimatyzacja typu split dedykowana jest do jednopokojowych lokali, multi-split do domów i mieszkań składających się z kilku pomieszczeń. Co ciekawe, oba systemy obsługiwane są przez 1 agregat zewnętrzny, dzięki czemu na nie zajmują wiele miejsca na zewnątrz obiektu i z łatwością można znaleźć  optymalne miejsce, które nie będzie przeszkadzać w codziennym życiu, jak i nie będzie szpecić otoczenia. W systemach klimatyzacji multi-split do 1 agregatu można podłączyć do 5 jednostek wewnętrznych. Co ważne, inwestor może podjąć decyzję, jakich urządzeń oczekuje. Może wybierać spomiędzy klimatyzatorów ściennych, kanałowych, kasetonowych czy konsol Bi-Flow.

Odpowiednia temperatura otoczenia to nie wszystko. Klimatyzacja przygotowana jest do oczyszczania powietrza. Wydajne systemy filtrów, w wyższych modelach klimatyzatorów wyposażone także w jonizację powietrza (np. DAISEIKAI 9 marki Toshiba) gwarantują czyste, wolne od wirusów, bakterii alergenów, a także smogu i nieprzyjemnych zapachów powietrze. Taka atmosfera sprzyja nie tylko skutecznemu wypoczynkowi, ale także wydajnej pracy.

Rekuperacja – oszczędności i świeże powietrze

Rekuperacja to system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Jej działanie polega na tym, że odprowadza zużyte powietrze z wnętrza obiektu i nawiewa świeże, jednocześnie pobierając z usuwanego gazu zgromadzoną w nim energię i oddając ją do świeżego, wdmuchiwanego do wnętrz. W efekcie obiekt wymaga znacznie mniej energii na utrzymanie właściwej temperatury przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu bogatego w tlen powietrza. Rozwiązanie to pozwala na konieczność mniejszego ogrzewania zimą i chłodzenia latem.

Co więcej, systemy rekuperacji mają często wbudowany czujnik CO2, dzięki któremu rozpoznają zużyte powietrze i wymieniają je na świeże. Do tego oferują filtrację powietrza – systemy filtrów eliminują z gazu cząsteczki niebezpieczne dla człowieka. W efekcie, w obiekcie zawsze panują optymalne dla człowieka warunki w zakresie składu powietrza.

Rekuperacja jest alternatywą dla tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń. Pozwala uzyskać świeżą atmosferę bez konieczności otwierania okien. Co więcej, zabezpiecza przed wlotem do wnętrz powietrza skażonego smogiem, alergenami (kurz i pyłki) a także wirusami czy bakteriami. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię wygenerowaną na ogrzanie/ochłodzenie pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest obowiązkowym elementem wyposażenia domów energooszczędnych i pasywnych, ponieważ pozwala zminimalizować straty energii przeznaczonej do utrzymania optymalnych warunków wewnątrz obiektu.

Połączenie rekuperacji i klimatyzacji – optymalne warunki w pomieszczeniach

Dostęp świeżego powietrza do wnętrz jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiednie natlenienie powoduje szybszą regenerację, większe skupienie i lepsze samopoczucie. Tę funkcję zapewnia rekuperacja. Jednocześnie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zwiększyć energooszczędność budynku, ponieważ absorbuje energię zawartą w powietrzu usuwanym i przekazuje ją do gazu wtłaczanego do wnętrz. Ta funkcja jest niebagatelna przy współpracy z klimatyzacją. Synergia działania tych systemów sprawia, że chłodzenia i ogrzewanie za pomocą systemów klimatyzacji staje się znacznie tańsze. Jednocześnie klimatyzacja wzmacnia efekt działania rekuperacji pozwalając uzyskać optymalne warunki termiczne we wnętrzach. W efekcie użytkownicy uzyskują w pomieszczeniach powietrze nie tylko o odpowiedniej temperaturze przy jednoczesnym niższym zużyciu energii, ale także zdrową, czystą i świeżą atmosferę sprzyjającą codziennemu funkcjonowaniu.

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

Zobacz również