Jak zadbać o transport wartości bez wychodzenia z firmy?

Jak zadbać o transport wartości bez wychodzenia z firmy?

Outsourcing zadań realizowanych w firmie to od pewnego czasu standard. Zlecanie różnego rodzaju usług podmiotom zewnętrznym nie tylko pozwala zaoszczędzić, ale również umożliwia skorzystanie z wiedzy i umiejętności najlepszych specjalistów na rynku. To samo tyczy się kwestii transportu wartości pieniężnych oraz cennych przedmiotów. Przewożenie wartości przez firmę Nie każda firma jest w stanie zadbać o

Outsourcing zadań realizowanych w firmie to od pewnego czasu standard. Zlecanie różnego rodzaju usług podmiotom zewnętrznym nie tylko pozwala zaoszczędzić, ale również umożliwia skorzystanie z wiedzy i umiejętności najlepszych specjalistów na rynku. To samo tyczy się kwestii transportu wartości pieniężnych oraz cennych przedmiotów.

Przewożenie wartości przez firmę

Nie każda firma jest w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo w tym zakresie. W rezultacie, gotówka i przedmioty wartościowe są przewożone w sposób nieodpowiedni, co stanowi realne zagrożenie związane z próbami kradzieży, a także innymi groźnymi zdarzeniami.

Warto w tym miejscu podkreślić, że transport wartości pieniężnych nie może odbywać „byle jak”. Na potrzebę spełnienia pewnych obowiązków wskazuje Rozporządzenie  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 września 2010 roku. Mowa tu przede wszystkim o konieczności zapewnienia bezpośredniej ochrony fizycznej lub innej formy zabezpieczenia pojazdów przeznaczonych do przewozu gotówki. 

Takie warunki należy spełnić, jeśli wartość przewożonego ładunki przekracza 0,2 jednostki obliczeniowej (co ważne, jednostka obliczeniowa to 120-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Gdy wartość przekracza 1 jednostkę, potrzebny jest bankowóz.

Wymagania te wydać się mogą skomplikowane, dlatego optymalnym wyborem wydaje się wspomniany outsourcing zadań, związany z wynajęciem specjalistycznej firmy zajmującej się transportem gotówki i cennych przedmiotów. Działają one w tak zwanej branży cash handlingu.

Transport gotówki zlecany specjalistom

Podmioty te gwarantują nie tylko wypełnienie wszystkich wymagań stawianych przez Rozporządzenie, ale też wykorzystanie nowoczesnego sprzętu oraz kluczowych technologii, dzięki którym firmy mogą być spokojne o swoje wartości. Mowa tu zarówno o gotówce, jak i dziełach sztuki czy przedmiotach niebezpiecznych bądź wielkogabarytowych.

Biorąc pod uwagę to, na jakie zagrożenia narażają się firmy przewożące pieniądze lub rzeczy wartościowe na własną rękę, zatrudnienie profesjonalistów wydaje się jedynym słusznym wyborem. Jest to bowiem forma zabezpieczenia nie tylko ładunku, ale również ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ewentualne kradzieże mogą bowiem znacznie utrudnić firmie realizację podstawowych zadań.

Do atutów usług konwojowania pieniędzy i przedmiotów należy zaliczyć głównie fakt użycia specjalnie zabezpieczonych (zazwyczaj opancerzonych) pojazdów oraz dostęp do wykwalifikowanej, doświadczonej kadry pracowników. Do tego wszystkiego dodać trzeba ogromną wygodę, z jakiej skorzystać mogą firmy.

Gotówka i przedmioty wartościowe są bowiem odbierane w siedzibie klienta lub w innym, wskazanym miejscu. Zleceniodawca nie musi więc nigdzie się ruszać. Zyskuje tym samym gwarancję bezpieczeństwa. Wystarczy umówić się na konkretną godzinę i czekać na konwojentów.

Dla kogo usługi cash handlingu?

Za skorzystaniem z omawianych usług przemawia jeszcze jedna kwestia. Mowa tu o odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia losowe czy też niedopełnienie obowiązków. W momencie zlecenia usługi przewozu wartości, przechodzi ona na firmę cash handlingową, która powinna dysponować odpowiednią polisą ubezpieczeniową (jest to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru takiego podmiotu). Firmy nie muszą więc obawiać się konsekwencjami ewentualnych kradzieży czy innych zdarzeń. Są bowiem w pełni chronione.

Biorąc pod uwagę kwestie poruszone powyżej, warto podkreślić, że profesjonalnym transportem gotówki i cennych przedmiotów powinny zainteresować się wszystkie przedsiębiorstwa, które operują na fizycznych pieniądzach, nie zaś na transakcjach bezgotówkowych. Będą to między innymi:

  • instytucje finansowe, w tym parabanki,
  • właściciele i operatorzy bankomatów oraz wpłatomatów,
  • sieci handlowe i usługowe,
  • podmioty handlujące dziełami sztuki,
  • właściciele kantorów.

Gwarancja ochrony przewozu, dostęp do wykwalifikowanej kadry i specjalnych pojazdów, a także pewność co do ciągłości funkcjonowania firmy to główne zalety cash handlingu. Dodać do tego należy wspomnianą odpowiedzialność, dzięki której przedsiębiorcy mogą spać spokojnie.

Źródło: CHL Holding

Zobacz również