Jak wybrać dobry alkomat osobisty? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobry alkomat osobisty? Na co zwrócić uwagę?

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi i stwarza realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie ma się więc co dziwić, że sprawdzenie trzeźwości to rutynowa czynność przeprowadzana przy każdej kontroli. Niestety bez alkomatu nie jest możliwe określenie tego, czy stężenie alkoholu w naszym organizmie przekracza dopuszczalne 0,2 promila. Właśnie z tego

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi i stwarza realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie ma się więc co dziwić, że sprawdzenie trzeźwości to rutynowa czynność przeprowadzana przy każdej kontroli. Niestety bez alkomatu nie jest możliwe określenie tego, czy stężenie alkoholu w naszym organizmie przekracza dopuszczalne 0,2 promila. Właśnie z tego powodu coraz częściej kierowcy korzystają z alkomatów osobistych – prostych urządzeń, które pozwalają nam sprawdzić, czy możemy prowadzić samochód. Przyjrzyjmy się, co warto mieć na uwadze, wybierając alkomat osobisty.

Dlaczego tak waży, jest wybór odpowiedniego alkomatu osobistego?

Wybór dobrego alkomatu osobistego może pomóc nam uniknąć wielu kłopotów. Nie każdy alkomat spełnia swoje zadanie w stu procentach, co stwarza realną możliwość pomyłki. Szczególnie urządzenia z najniższej półki cenowej bywają zawodne. Należy pamiętać, że błędnie przeprowadzone badanie trzeźwości może w konsekwencji kosztować utratę prawa jazdy. Margines błędu jest niewielki i często nawet najmniejsze odchylenia od normy mogą zaważyć o stwierdzeniu obecności alkoholu w naszym organizmie.

Jakie są typy alkomatów osobistych?

Najpopularniejsze na rynku są obecnie alkomaty półprzewodnikowe, są to urządzenia tanie i o prostej budowie, które sprawdzą się do użytku domowego. Głównym powodem popularności alkomatów półprzewodnikowych jest ich cena, jednak należy pamiętać, że są to urządzenia mocno zawodne. Duży wpływ na odczyt alkomatu półprzewodnikowego ma stopień naładowania jego baterii i ewentualne rozkalibrowanie. Dużo skuteczniejsze są alkomaty elektromechaniczne, właśnie takich alkomatów używa policja do prowadzenia kontroli trzeźwości. Mamy tutaj znacznie większą dokładność pomiaru, na który nie wpływają czynniki zewnętrzne takie jak rozładowanie baterii czy spożyty przez badanego pokarm. Alkomaty elektromechaniczne są nieznacznie droższe od półprzewodnikowych, ale ta inwestycja może się szybko zwrócić w momencie uniknięcia konsekwencji prawnych związanych z jazdą pod wpływem alkoholu.

Na co zwrócić uwagę wybierając alkomat osobisty?

Kupując alkomat osobisty, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim niezawodność urządzenia. Tańsze alkomaty mogą łatwo ulec rozkalibrowaniu, przez co ich pomiar nie będzie dokładny. Dlatego niezbędna jest również możliwość kalibracji alkomatu. Dodatkowo warto wybrać alkomat z wymiennym ustnikiem, który pozwoli nam zachować odpowiednią higienę. Dobry alkomat powinien dawać powtarzalne wyniki podczas kilku badań jednego wieczoru.

Podsumowanie

Alkomat osobisty to urządzenie, które pozwala na uniknięcie niechcianych problemów z prawem. Dobrej jakości alkomat elektromechaniczny powinien być wyposażony w ustnik, który znacząco zwiększa dokładność badania. Należy również pamiętać, że alkomat to urządzenie, które nie powinno być regularnie kalibrowane, by podawać precyzyjne wyniki.

Zobacz również