Jak wybrać dobrą sprężarkę tłokową?

Jak wybrać dobrą sprężarkę tłokową?

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Do jego wytwarzania niezbędne jest użycie kompresorów, nazywanych również sprężarkami. Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych zalicza się sprężarki tłokowe. Odpowiednio dobrane wyróżniają się wydajnością i niezawodnością. Budowa i rodzaje sprężarek tłokowych Przed wybraniem sprężarki tłokowej, warto zapoznać się ze specyfiką tego rodzaju urządzeń. Za wytwarzanie sprężonego powietrza w kompresorach odpowiedzialny

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Do jego wytwarzania niezbędne jest użycie kompresorów, nazywanych również sprężarkami. Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych zalicza się sprężarki tłokowe. Odpowiednio dobrane wyróżniają się wydajnością i niezawodnością.

Budowa i rodzaje sprężarek tłokowych

Przed wybraniem sprężarki tłokowej, warto zapoznać się ze specyfiką tego rodzaju urządzeń. Za wytwarzanie sprężonego powietrza w kompresorach odpowiedzialny jest tłok umieszczony w cylindrze połączonym z korbowodem. Po pobraniu określonej ilości powietrza z otoczenia dochodzi do zmniejszenia jego objętości poprzez posuwisty ruch tłoka. Wydajność sprężarek tłokowych wynosi około 70% i jest niższa niż urządzeń śrubowych. W sprzedaży dostępne są kompresory olejowe oraz bezolejowe. Pierwsze używane są najczęściej w większych przedsiębiorstwach korzystających z dużej ilości sprężonego powietrza, drugie zapewniają cichą i czystą pracę. Do najbardziej znanych producentów sprężarek tłokowych zaliczyć należy firmę BOGE.

Wydajność, pojemność zbiornika i inne istotne parametry sprężarek tłokowych

Żeby znaleźć dobrą sprężarkę tłokową, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z nich wydajność urządzenia, czyli ilość sprężonego powietrza wytwarzana w danej jednostce czasu. Zakup urządzenia o zbyt dużej wydajności spowoduje nadmierne zużycie energii elektrycznej. Z kolei zbyt słaby kompresor nie będzie w stanie sprostać potrzebom użytkowników, a dodatkowo będzie narażony na częstsze usterki spowodowane nadmierną eksploatacją. Wśród uniwersalnych sprężarek tłokowych generujących ciśnienie do 10 barów, na uwagę zasługują urządzenia BOGE seria SR 270 – SR 475. Dobra sprężarka tłokowa musi być wyposażona w zbiornik o odpowiedniej pojemności. Zbyt mały zbiornik będzie magazynował niewystarczające ilości sprężonego powietrza, zbyt duży będzie zwiększał masę całego urządzenia. Istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest również poziom energii elektrycznej zużywanej przez pracujący kompresor.

Niezawodność i szybki serwis

Sprężarki tłokowe wykorzystywane w dużych przedsiębiorstwach bardzo często pracują w sposób ciągły przez kilkanaście godzin dziennie. Dlatego też niezwykle istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, jest ich niezawodność. Sprężarki tłokowe marki BOGE wytwarzane są przy użyciu najwyższej jakości materiałów oraz technologii. W przemyśle wykorzystywane są m.in. kompresory Serii P – L, a także bezpieczne i niezawodne sprężarki SR 710 – SRH 1250. Wszystkie kompresory BOGE objęte są wieloletnią gwarancją. Użytkownicy mogą liczyć również na szybki i sprawny serwis urządzeń. Usterki usuwane są w ciągu 24 godzin, a w przypadku większych awarii użytkownik może liczyć na sprężarkę zastępczą.

Podsumowanie

Dobra sprężarka tłokowa to nowoczesne urządzenie o parametrach dostosowanych do potrzeb użytkownika. To również sprzęt pochodzący od renomowanych producentów, którzy gwarantują jego niezawodność oraz trwałość przez długi czas.

Zobacz również