Nie ma nic lepszego niż pływanie w letni gorący dzień. Jednak pływanie to także umiejętność, która może uratować Ci życie. Kiedy umiesz pływać, możesz bezpiecznie uprawiać sporty wodne, takie jak pływanie kajakiem czy surfing. Pływanie to także świetny trening. Zmusza organizm do przeciwdziałania oporowi wody, co nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również serce i płuca. Jednak nauka
Nie ma nic lepszego niż pływanie w letni gorący dzień. Jednak pływanie to także umiejętność, która może uratować Ci życie. Kiedy umiesz pływać, możesz bezpiecznie uprawiać sporty wodne, takie jak pływanie kajakiem czy surfing. Pływanie to także świetny trening. Zmusza organizm do przeciwdziałania oporowi wody, co nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również serce i płuca. Jednak nauka pływania może być również nieco przerażająca, zwłaszcza gdy nie wiesz, co robić. Nie martw się – są rzeczy, które możesz zrobić, aby nauka pływania stała się prostsza i przyjemniejsza. Gdy wdrożysz poniższe wskazówki, pływanie stanie się dziecinnie proste.
Zacznij od najpłytszej części basenu
Jeśli spędzasz mało czasu w wodzie, to naturalne jest żywienie przed nią strachu. Jednym ze sposobów przezwyciężenia tego strachu jest rozpoczęcie nauki pływania od płytkiego końca basenu. Tam będziesz mógł stanąć w wodzie, obniżając się zgodnie ze swoim poziomem komfortu. Ćwicz wstrzymywanie oddechu, gdy głowa znajduje się pod powierzchnią, wiedząc, że możesz zaczerpnąć powietrza, kiedy tylko chcesz.
Przyzwyczaj się do unoszenia na wodzie
Będąc w wodzie, złap się krawędzi basenu i pozwól nogom swobodnie unosić się na powierzchni – powinny łatwo unieść się do góry pod wpływem oporu wody jeśli im na to pozwolisz. Niektórym osobom przyjdzie to łatwo jednak część osób poczuje, że nogi będą opadać na dno, podczas gdy górna część ciała będzie się unosić. Nie martw się, po prostu spróbuj ponownie zastosować powyższą metodę rozluźniając przy tym mięśnie i nie walcząc z wodą. Ćwicz unoszenie na wodzie zarówno na brzuchu jak i na plecach, aż przyzwyczaisz się do tego, że Twoje ciało będzie swobodnie dryfować na powierzchni.
Nie panikuj
Jeśli znajdujesz się na niemożliwej do opanowania dla siebie głębokości lub czujesz paraliż i nie możesz poruszyć kończynami – pływaj na plecach. Nie machaj rękami ani nie oddychaj szybko jeśli czujesz, że pływanie Cię przerasta. Połóż się na plecach tak płasko, jak to tylko możliwe i pozwól wodzie nosić Cię, podczas gdy Ty odzyskasz spokój.
Ćwicz oddychanie pod wodą
Jednym z największych wyzwań dla osób uczących się pływać, jest trzymanie twarzy pod wodą. Może to być niekomfortowe, a u niektórych może to nawet powodować lęk. Będąc jeszcze na płytkiej wodzie weź głęboki oddech i zanurz twarz pod wodą. Powoli wydychaj powietrze przez nos, aż nie wypuścisz całego, a następnie powoli wynurz się na powierzchnie. Poruszaj się rękami pod wodą, wstrzymując oddech. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym swobodniej zaczniesz się czuć.
Używaj gogli
Zauważysz, że znacznie łatwiej jest widzieć co się dzieje pod wodą, jeśli nosisz gogle. Dodatkowo okulary zwiększają komfort pływania, ponieważ zapobiegają przedostawaniu się wody do oczu. Możliwość wyraźnego widzenia, gdy głowa znajduje się pod powierzchnią, sprawi, że nauka pływania będzie przyjemniejsza.
Zapisz się na lekcje pływania
Jeśli chcesz nauczyć się dobrze pływać, warto brać lekcje od osoby z doświadczeniem. W ten sposób od początku nauczysz się właściwych technik pływania. Unikniesz dzięki temu złych nawyków, które utrudnią Ci postęp w nauce.