Czy ogrzewanie domu propanem jest tanie?

Czy ogrzewanie domu propanem jest tanie?

Każdy z nas pragnie, aby ogrzewanie domu było nie tylko wygodne, łatwe w obsłudze i ekologiczne, ale także tanie. Nie jest łatwo połączyć te wszystkie wymagania w jednym sposobie ogrzewania domu. Istnieje jednak paliwo, które jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby wszystkich klientów, niezależnie od tego, czy cenią sobie oni wygodę czy ekologię. Ponadto jest ekonomiczne

Każdy z nas pragnie, aby ogrzewanie domu było nie tylko wygodne, łatwe w obsłudze i ekologiczne, ale także tanie. Nie jest łatwo połączyć te wszystkie wymagania w jednym sposobie ogrzewania domu. Istnieje jednak paliwo, które jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby wszystkich klientów, niezależnie od tego, czy cenią sobie oni wygodę czy ekologię. Ponadto jest ekonomiczne i tanie, a dzięki temu przyjazne dla naszego portfela i domowego budżetu. Warto postawić na ogrzewanie domu propanem.

Tanie ogrzewanie tylko z propanem

Wielu klientów uważa, że jeśli ogrzewanie ma być tanie, to z pewnością nie będzie wydajne i nie zagwarantuje odpowiedniego ciepła w domu. Pokutuje przekonanie, że za ciepły dom trzeba słono zapłacić. Nic bardziej mylnego! Ogrzewanie zasilane gazem propan jest nie tylko tanie, efektywne oraz wydajne, ale posiada również inne niezaprzeczalne cechy, takie jak wygoda użytkowania i bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Wszystko to sprawia, że ogrzewanie zasilane płynnym gazem propan jest rozwiązaniem przyszłościowym, w które bez wątpienia warto inwestować.

Co wpływa na ekonomiczny charakter ogrzewania propanem

Co dokładnie mamy na myśli, kiedy mówimy, że jakaś metoda ogrzewania domu jest tania? Aby móc ją tak określić, powinniśmy przeanalizować kilka czynników, które dopiero razem składają się na ekonomiczny charakter opału. Należy pamiętać, że aby ogrzewanie było tanie, to nie tylko cena paliwa musi być niska, ale również surowiec powinien być na tyle wydajny, aby w końcowym rozrachunku jego spalanie się opłacało. Gaz propan całkowicie deklasuje tu konkurencję, gdyż okazuje się najtańszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na ogrzewanie domu.

Ceny propanu w ciągu roku

Ceny gazu propan od wielu lat plasują się na niskim, korzystnym dla użytkowników poziomie. Choć wszystko drożeje, to szczęśliwie wszelkie podwyżki, również cen paliw, omijają gaz propan. Można jednak zauważyć pewne wahania cen propanu na przestrzeni roku. Wynika to jednak nie ze stałych podwyżek cen, a z okresowych wahań wynikających z chwilowo zwiększonego popytu. Innymi słowy, w okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie na propan gwałtownie rośnie. Jako paliwo opałowe w tym okresie jest ono znacznie częściej kupowane. Sprawia to, że ceny nieznacznie rosną. Jednak w okresie wiosenno-letnim, kiedy zdecydowanie rzadziej myślimy o zakupie opału na zimę, ceny propanu ponownie spadają. Jest to doskonała szansa na zaoszczędzenie i obniżenie kosztów ogrzewania

Przy budowie instalacji zbiornikowej na gaz warto tak dobrać wielkość zbiornika do przechowywania propanu, aby wystarczające było jego tankowanie raz, maksymalnie dwa razy do roku. Dzięki temu będziemy mogli zawsze kupować gaz w okresie wiosenno-letnim, w niższej, korzystniejszej cenie. Będzie to miało dodatkowy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania domu propanem.

Wydajność ogrzewania propanem

Drugim czynnikiem wpływającym na opłacalność ogrzewania domu propanem jest wydajność samego gazu. Wydajność to ilość gazu, jaką należy spalić, aby otrzymać i utrzymać docelową temperaturę. 

Gaz propan jest jednym z najbardziej wydajnych paliw opałowych dostępnych obecnie na rynku. Do efektywnego ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni 160 m2 wystarczy rocznie około 2300 litrów gazu płynnego propan. Dodatkowo zwiększamy wydajność dzięki stosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych na gaz, które w przypadku nowych instalacji są już standardem. Kotły te wykorzystują zjawisko kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. Dzięki temu zabiegowi część ciepła zmagazynowana w parze, będącej produktem ubocznym spalania propanu, zostaje odzyskana i skierowana do wnętrza systemu grzewczego. W ten sposób spalamy mniej propanu dla uzyskania tej samej temperatury w pomieszczeniach. Biorąc pod uwagę zarówno atrakcyjne ceny gazu propan, jak i jego wysoką wydajność, bez wątpienia można powiedzieć, że ogrzewanie propanem jest tanie i opłacalne.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Zobacz również