Balustrady stalowe balkonowe – czyszczenie, konserwacja

Balustrady stalowe balkonowe – czyszczenie, konserwacja

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej zyskały swoją popularność przede wszystkim ze względu na walory jakościowe i wytrzymałościowe stali. Dzięki nim barierki i balustrady z nierdzewki są nie tylko odporne na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, ale i długo pozostają w dobrym stanie. Czy i jak dbać o balustrady stalowe i w jaki sposób czyścic barierki z

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej zyskały swoją popularność przede wszystkim ze względu na walory jakościowe i wytrzymałościowe stali. Dzięki nim barierki i balustrady z nierdzewki są nie tylko odporne na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, ale i długo pozostają w dobrym stanie. Czy i jak dbać o balustrady stalowe i w jaki sposób czyścic barierki z nierdzewki?

Balustrada ze stali nierdzewnej – czyszczenie

Zaletą balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej jest to, że nie muszą być konserwowane tak często jak barierki zrobione ze zwykłej stali lub balustrady drewniane. Antykorozyjność stali nierdzewnej sprawia, że na balustradach nie pojawiają się wodne zacieki, a to sprzyja utrzymaniu barierki w czystości. Na co dzień do czyszczenia zewnętrznej balustrady z nierdzewki wystarczy więc właściwie czysta woda z dodatkiem delikatnego detergentu i ściereczka. Poradzą sobie one bez trudu z lekkimi zabrudzeniami, kurzem i nalotami. Bardziej uporczywe zabrudzenia balustrady z nierdzewki możemy usunąć za pomocą mieszanki czyszczącej na bazie alkoholu. Z kolei wszystkich tłustych plam pobędziemy się za pomocą wody z octem. Pamiętajmy, że do czyszczenia balustrady ze stali nierdzewnej nie powinniśmy używać środków zawierających w składzie chlor i kwasy.

Podczas czyszczenia balustrad ze stali nierdzewnej bardzo ważny jest także dobór  odpowiednich materiałów. Stal nierdzewna jest antykorozyjna, ale nawet najdrobniejsze naruszenie powłoki ochronnej może oznaczać pojawienie się rdzy. W tym przypadku z użytku musimy zatem wykluczyć twarde narzędzia, które mogłyby uszkodzić warstwę pasywną stali nierdzewnej.

 Stalowe balustrady i barierki – jakich narzędzi używać do czyszczenia?

Warstwa pasywna znajdująca się na powierzchni balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej chroni barierkę przed korozją pod warunkiem, że cały czas pozostaje w nienaruszonym stanie. Podczas konserwacji balkonowych balustrad stalowych musimy więc zachować ostrożność i w taki sposób dobrać narzędzia i środki, aby były one bezpieczne dla stali nierdzewnej. Nie możemy dopuścić do tego, żeby na powierzchni barierki doszło do reakcji z cząsteczkami zwykłej stali. Aby tego uniknąć, do czyszczenia balustrady powinniśmy używać narzędzi wykonanych z syntetycznych włókien, które będą obojętne dla warstwy pasywnej stali. Z użytku powinniśmy wykluczyć wszelkiego rodzaju szczotki i gąbki wykonane z korodujących odmian stali i takie, które wcześniej miały styczność z przedmiotami zrobionymi z żelaza i mogłyby przenieść jego cząstki na powierzchnię nierdzewki. Naruszona w taki sposób powłoka balustrady ze stali nierdzewnej będzie podatna na uszkodzenia, a w powstałych po mechanicznym czyszczeniu rysach będą gromadziły się zanieczyszczenia i woda, co może skutkować powstawaniem rdzy. 

Czy polerować balustrady stalowe?

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej są nie tylko bezpieczne i wytrzymałe, ale i niezwykle efektowne i świetnie wyglądają zarówno jako zabezpieczenie schodów wewnętrznych, jak i balkonów i tarasów. W przypadku barierek zewnętrznych ważne jest, aby nie tylko co jakiś czas pozbywać się drobnych zanieczyszczeń z powierzchni balustrady, ale i zadbać o to, żeby balustrada z nierdzewki nie wymagała od nas częstej ingerencji i konserwacji. Świetnym pomysłem jest wcześniejsza obróbka stali nierdzewnej polegająca na szlifowaniu i polerowaniu balustrady. Zapewnia to barierce nie tylko wytrzymałość i trwałość, ale przede wszystkim odporność na uszkodzenia, zarysowania i osadzanie się zanieczyszczeń. Polerowanie stali nierdzewnej zapewnia balustradzie także charakterystyczny wysoki połysk. Na co dzień dobrym pomysłem jest polerowanie balustrady ze stali nierdzewnej domowymi sposobami, za pomocą oliwki do nabłyszczania stali. Dzięki temu zabiegowi stalowe barierki będą wyglądały jak nowe i będą mniej podatne na osadzanie się kurzu i kropli wody na powierzchni balustrady zewnętrznej.  

Źródło: Kobamet

Zobacz również